Her insanın dişleriyle birçok sorunları vardır. Bu sorunlar genellikle diş eti hastalıklarıdır. Dişlerin çevresinde birçok doku bulunmaktadır. Bu dokularla ilgilenen bilim dalına tıpta periodontoloji adı verilmekte, bu dokularda meydana gelen iltihaplanma ismine de periodontal hastalıklar adı verilmektedir. Yetişkin insanların diş kayıpları genel olarak periodontal hastalıklar oluşturmaktadır. Diş eti hastalıkları erken dönemlerde teşhis yapılırsa bu hastalıklardan kurtulmuş olunur. Diş eti hastalıkları diş etlerinin iltihaplanması sonucu oluşur. İltihaplanmanın belirgin oluşu diş etlerinin kırmızı renkte ve biraz büyük oluşu ile belli olur. Bazen de diş etlerinde kanamalar meydana gelir. Dişler fırçalanma anında diş etleri kanama yaparak diş eti hastalığının belirtilerini ortaya koymuştur.

Diş Eti Hastalıklarının Nedenleri

Diş eti hastalıklarının nedeni dişlerde biriken bakteriler, sigara, alkol, beslenme, stres, ilaçlar diş eti hastalığına neden olmaktadır. Bunların yanında diş eti hastalıklarına neden olan sistemik hastalıklar, ergenlik ve hamilelikle beraber menopoz dönemleri de neden olmaktadır. Yetersiz ve kötü beslenmede dişleri olumsuz yönde etkilemektedir.

Diş Eti Hastalıklarının Belirtileri

Diş etlerinde ortaya çıkan hastalıkların birçok nedenleri bulunmaktadır. Bunların bazıları şunlardır.

  • Ağızda meydana gelen kötü ağız kokusu
  • Ortaya çıkan kırmızı renkte şişlik
  • Diş etlerinin çekilmesi ve dişlerin düşmesi
  • Dişlerden diş etleri ayrılarak dişlerin kökleri ortaya çıkar
  • Diş etleriyle diş arasında meydana gelen iltihaplanmalar

Diş Eti Hastalıklarının Tedavi Yolları

Diş eti hastalıklarını erken teşhis edilmesiyle tedavisi çok kolay olmaktadır. Cerrahi müdahale gerekmeden tedavi edilmektedir. Tedavide ilk olarak dişlerin bulunduğu köklerin temizliği yapılır. Ağızda meydana gelen çürük dişler alınır. Böylelikle diş etleri büzüşme göstererek dişlere sarılır.

Cerrahi Yollarla Tedavi

Çok ilerleme göstermiş diş eti hastalığı cerrahi müdahale gerektirmektedir. Diş üzerinde bulunan diş taşları temizlenir.

Subgingival Tedavi ( Diş eti üzerindeki diş taşı temizliği)

Diş eti hastalığının ilk başlangıcında uygulanan tedavi ile iyileşme göstermezse diş eti uyuşturularak iltihap ve diş taşları temizlenir.

Gingivektomi (Diş eti dokularının Şekillendirilmesi)

Çok kalınlaşmış olan diş etlerinin kenarları fizyolojik olarak düzeltilmekte ve lokal anestezi ile yapılmakta olan cerrahi müdahaledir.

Flep Operasyonu ( kendi beslenmesini yapan doku nakli)

Bu işlem hastalıklı yer lokal anestezi yapılarak uyuşturulma yapıldıktan sonra diş eti kök yüzeyleriyle beraber kemik açığa çıkarılıp iltihaplı doku uzaklaştırılır ve kök yüzeyi düzleştirilip kemikler düzeltme yapılır.

Diş Etlerine Uygulanan İşlemler

Dişlerimizin güzel görünmesi günlük yaşantımızda konuşmamızı, gülmemizi rahat bir şekilde yapmamız için hayatımızı etkileyecek kadar önemlidir. Dişlerimizin düzgün olması, renklerinin beyaz olması bizler için estetik açıdan önemlidir.

Dişlerimizin güzel görünmesinin yanı sıra diş etlerimizin rengi, şekli ve düzeni dikkat çeker. Dişlerimiz estetik olarak iyi görünmesine ve beyaz iken diş etlerimizde ortaya çıkan renk ve şekil bozuklukları da sağlık yönünden sorun teşkil eder. Diş etlerinde ortaya çıkan sorunların başında renk değişikliği ve diş eti çekilmesi veya diş sarkmaları gelmektedir.

Diş eti renklerinin doğal rengine dönmesi ve pembe görünmesi için çeşitli ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Diş eti şeklindeki sarkmalar veya çekilmeler için ise ufak operasyonlar yapılıyor. Diş etinde oluşan şekil bozuklukları diş etinin küçük kesiler halinde açılması ve gereken düzgün forma sokulduktan sonra tekrar dikilmesi ile yapılmaktadır.

Diş eti ameliyatları diş hekimleri tarafından uygulanır. Ameliyat öncesi kişinin operasyona engel bir rahatsızlığı olup olmadığı detaylı incelenir. Ameliyat sonrası ise kısa bir süre operasyon yaptıran kişinin içeceklerinin ılık olması ve aşırı katı gıdalar tüketmemesi gerekmektedir.