İzmir Dentalizm diş hekimliği merkezimiz dental implantlarla mükemmel sonuçlar elde etmiştir. Fakat diş eti çekilmesinin yarattığı sorunlar sanılandan çok olabilir. Diş eti çekilmesinin doğasını ve bu durumun diş implantı tedavisi ve uygun bakım sonrası neden bu kadar olumsuz bir etkisi olabileceğini anlatmak isteriz.

Dişeti Çekilmesinin Nedenleri

Diş Eti Çekilmesinin Bazı Yaygın Nedenleri Şunlardır:

Periodontal Hastalık - Periodontal hastalık, diş eti dokusunun enfeksiyonunu ifade eder. Bu, ağızda doğal olarak oluşan oral bakterilerin sonucudur. Periodontal hastalığın sonraki aşamaları diş eti çekilmesine ve daha ciddi diş problemlerine neden olacaktır.

Tütün Ürünleri - Sigara içmek veya tütün çiğnemek, diş eti çekilmesinin yanı sıra periodontal hastalık ile bağlantılıdır. Sağlıklı bir gülümseme ve genel olarak iyi bir sağlık için, bu alışkanlığı temelden atmak için bir başka zorlayıcı neden düşünün.

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) – Diş gıcırdatma dişler, diş etleri ve çene eklemi üzerinde büyük bir stres oluşturur. Zamanla bu, diğer birçok diş sağlığı sorununa ek olarak diş eti çekilmesine yol açabilir.

Kötü Ağız Hijyeni – Diş etlerini kanayacak kadar agresif bir şekilde dişlerini fırçalayan ve diş ipi kullanan kişiler yarardan çok zarar verirler. Diş eti dokusundaki bu hasar zamanla diş eti çekilmesine neden olabilir.

Diş Kaybı – Bir dişinizi veya birkaç dişinizi kaybettiyseniz, eksik diş, diş eti çekilmesinin yanı sıra kemik kaybı yaşamanıza neden olabilir. Bunun nedeni çene veya diş eti çizgisinin destekleyecek bir yapısının olmamasıdır.

Diş Eti Çekilmesi İmplant Adaylığını Nasıl Etkiler?

Diş implantları doğrudan çene kemiğine ve diş eti dokusuna sabitlenir ve doğal diş köklerinin yaptığı gibi işlev görmesi amaçlanır. Yeterli diş eti dokusu yoksa, bu implant başarısızlığı risklerini artırabilir. Aslında, ciddi diş eti çekilmesi ve/veya kemik kaybı, kişinin diş implantı adayı olmasını engelleyebilir.

Yumuşak Doku Büyütme

Diş eti çekilmesinden mustaripseniz ancak yine de diş implantı yaptırmak istiyorsanız, yumuşak doku büyütme ameliyatı geçirmeniz mümkündür. Bu prosedürler, donör diş eti dokusunu diş eti çizgisine yerleştirir veya diş eti çizgisini oluşturmak için yapay yumuşak doku greftleri kullanır.

İyileşme birkaç ay sürecektir (diş implantları için genel tedavi süresini uzatır), ancak başarılı olursa, yumuşak doku büyütme diş eti çizgisini düzeltmeye yardımcı olur ve diş implantlarını hastalar için tekrar uygun bir seçenek haline getirir.

Diş İmplantı Ameliyatı Sonrası Diş Eti Çekilmesi

Diş implantları taktırdıktan sonra sağlıklı diş etlerine sahip olsanız bile diş eti çekilmesi riski vardır. Diş eti çekilmesi meydana gelirse, diş implantı başarısızlığına ve bir dizi ciddi sağlık riskine yol açabilir.

Dental implantlar yerleştirildiğinde düzenli olarak fırçaladığınızdan ve diş ipi kullandığınızdan ve uygun ağız hijyeni ve bakımı için tüm talimatları uyguladığınızdan emin olun. Önleme ve sağduyu, gülümsemenizi yıllarca sağlıklı tutabilir.

İzmir Dentalizm Diş Hekimleriniz Tüm Sorularınız İçin Hazır

Dental implantlar ve yenilenen güven ve gelişmiş sağlıkla gülümsemenize nasıl yardımcı olabilecekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bugün kozmetik ve restoratif diş hekimliği merkezimizle iletişime geçmeyi unutmayın. İzmir Dentalizm Diş Hekimliği ekibi, eksik dişlerin yerine konması için sizinle birlikte çalışacak ve tüm tedavi seçeneklerinizi değerlendirecektir.