Diş Apsesi Nedir?
Diş apseleri  diş ve çevresinde oluşan irin yığınıdır. Diş apselerinin en yaygın nedeni, tedavi edilmemiş boşluklardan kaynaklanan diş çürümesidir . Dişeti hastalığı veya ağızda açık bir yara olması sonucunda da gelişebilirler.

Diş Çürümesinin Aşamaları
Mine Çürüğü: Dişin en dış tabakasına zarar verir. Bazı insanlar herhangi bir belirti yaşamazken, bazıları sıcağa ve soğuğa karşı artan hassasiyet fark edebilir. Mine çürüğü dişlerde beyaz lekelere neden olabilir.

Dentin Çürüğü: Diş minesinin altındaki tabakada çürümeyi içerir. Bazı insanlar ağrı veya hassasiyet fark edebilir. Bazı durumlarda dişte gözle görülür bir delik veya boşluk olabilir.
Pulpa Çürümesi: Bakteriler dişin en iç tabakasına derinlemesine girdiğinde ortaya çıkar. Diş pulpası içindeki bakteriler dişin sinirine saldırarak yoğun ağrıya neden olabilir.
Apse Oluşumu: Diş çürümesinin sonraki aşamalarında, bakteriler diş pulpasına veya diş etlerine veya çene kemiğine yerleştikten sonra bir apse oluşur. Kişi diş etlerinin şişmesi ve kızarıklığı ile birlikte dişin yakınında ağrı fark edebilir. Şiddetli bir apse de ateşi tetikleyebilir.
Diş kaybı: Ciddi şekilde çürümüş bir diş kırılabilir veya düşebilir.

Apse Belirtileri
Apsenin bazı semptomları şunlardır:
-    Çene, kulağa veya yüze yayılabilen diş ağrısı
-    Ağız, yüz veya boynun şişmesi
-    Yüz veya boyun çevresinde şişmiş lenf düğümleri
Tedavi edilmezse diş apsesindeki bakteriler kan dolaşımına yayılabilir. Bu, sepsis adı verilen ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir enfeksiyona neden olabilir.

Nedenleri
Diş apseleri, ağızdaki bakteriler bir dişin veya çevresindeki yapıların içinde derinleştiğinde gelişir ve ardından kontrolden çıkarak çoğalır.

Diş Yüzeyindeki Boşluklar

Ağız içindeki bakteriler, plak adı verilen esnek bir biyofilm oluşturmak için bir araya toplanır. Düzenli fırçalama, diş ipi ve diş bakımı plağı gidermeye yardımcı olabilir.
Zamanla, plak bakterileri dişi yer ve diş çürümesine neden olur. Çürük, tedavi edilmeden devam ederse apse gelişebilir.

Diş Eti Hastalığı
Şiddetli diş eti hastalığı diş etlerinin dişlerden uzaklaşmasına, dişler ve diş etleri arasında derin cepler açığa çıkarmasına neden olur. Yiyecek ve bakteriler de ceplerin içinde sıkışarak apseye neden olabilir.