Hangi yaşta olursa olsun; her insanın hayatında en az bir kez veya birden çok kez şikayetçi olduğu konulardan birisi de diş ağrısıdır. Diş ağrısının elbette birçok sebebi var. Böyle durumlarda; ilk akla gelen ihtimal diş çürümesidir. Fakat diş ağrısı sadece çürümeyle değil, birçok farklı sebeple de meydana gelebilir. Her ne kadar pek fazla önemsenmese de, çoğu zaman ihmal edilse de ağız ve diş sağlığının korunması, diş ve diş etlerinin bakımının düzenli olarak yapılması gereklidir. Önemsenmeyen diş ve diş eti rahatsızlıkları, zamanla çok daha ciddi sağlık problemlerine de neden olabilir.

Bu sebeple diş ağrılarını geçiştirmek için çaba harcamadan önce mutlaka uzman bir diş hekimine danışmak gereklidir.

Peki diş ağrısı neden olur ve diş ağrısına ne iyi gelir? Şimdi bu soruların cevaplarına bir göz atalım;

Diş ağrısının nedenleri

Diş ağrısının en büyük ve en önemli sebebi; diş çürümesidir. Fakat tek sebep diş çürümesi değildir elbette. Çürüme dışında diş ağrısına neden olan faktörler şunlardır:

  • Diş çürümesi
  • Dişin merkezinde ortaya çıkan bakteriyel bir enfeksiyon kaynaklı diş apsesi
  • Diş çatlağı yada diş kırılması
  • Diş dolgusunda meydana gelen hasar
  • Diş eti enfeksiyonu
  • Sakız çiğneme veya dişleri sıkma gibi yıpratıcı hareketlerin tekrarlanması
  • Diş patlaması
  • Yirmilik diş problemi nedeniyle dişlerin çekilmesi diş ağrısının diğer nedenleri arasında yer alıyor.

Diş ağrısı nasıl geçer?

Diş ağrısı probleminin kesin çözümü; tabii ki bir diş hekimine gitmek ve gerekli kontrolleri, tedaviyi yaptırmaktır. Fakat dişçi koltuğuna oturuncaya kadar geçen süreyi daha az ağrılı atlatmak için bazı doğal yollar bulabilirsiniz. Diş ağrısı problemini geçici süre durdurmak için kendi imkanlarınızla iyimser bir şekilde çözmek isteyeceksiniz. İşte; diş ağrısını evdeki imkanlarla azaltma yöntemleri;

Diş ipi kullanma veya dişleri fırçalama

Diş ağrısı başladığı anda; hiç vakit kaybetmeden, ilk olarak yapılması gereken şey dişler fırçalanmalıdır. Eğer ki bu işlem yeterli gelmiyorsa ya da etki etmiyorsa, diş ipi ile fırçanın ulaşamadığı yerlerin de temizliğinin yapın. Bazen diş fırçalama işlemine rağmen, dişlerin arasında yemek artıkları kalmaktadır. Bu da özellikle çürükler söz konusu olduğunda ağrıyı arttıran bir etkendir. Dişlerin düzenli olarak fırçalanması, fırçalamanın yeterli olmadığı durumlarda, diş ipinin kullanılması, rutin dişlerin temizliği açısından zaten önemlidir. Ancak ağrı anlarında da diş fırçalama ağrıyı dindiren bir işlem olabilir. Fırçalama işlemi sırasında diş etlerinizde kanama görülüyorsa ve bu uzun süredir devam eden bir durumsa, mutlaka diş hekimine danışmalısınız.

Tuzlu veya sirkeli su

Eğer; diş ağrısına neden olan şey, iltihaplanma ise o zaman uygulamanız gereken yöntem daha farklıdır. Bu durumda hiç vakit kaybetmeden diş hekimine gitmeniz gerekir. Fakat randevu zamanınıza kadar da evde antiseptik yöntemler uygulamanızda fayda var. Bilindiği gibi; en yoğun ve etkili antiseptik özelliğe sahip ürünlerin başında sirke ve tuz geliyor. Diş iltihabını önlemede ve etkisini azaltmada en çok işe yarayan yöntemlerden birisi de tuz veya sirkeli su yöntemidir. Bunun için; bir su bardağı suyun içine 1 yemek kaşığı sirke veya 1 çay kaşığı tuz ekleyin. Karışımı bir süre güzelce karıştırın. Daha sonra; ağrıyan bölgeye bol miktarda gelmesine dikkat ederek, birkaç defa gargara yapın. Eğer bu işlemin etkisi olur da, ağrınız hafiflerse, doktora gidinceye kadar belirli aralıklarla aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz. Böylece şiddetli ağrılardan bir nebze de olsa kurtulabilirisiniz.

Karbonat

Uygulandığında; en az tuzlu veya sirkeli su kadar etkili olan bir diğer yöntem de karbonattır. Çünkü karbonat da iltihap olan bölgede ki ağrıyı azaltmada oldukça etkilidir. Karbonatı dişinize ya da ağrıyan bölgeye iki farklı şekilde uygulayabilirsiniz. Birincisi; 1 bardak suyun içine, 1 çay kaşığı karbonat ekleyin ve bu şekilde gargara yapın. Bu işlemi günde 1-2 kez tekrarlayın ve belirli aralıklarla devam ettirin. Bir diğer yöntem ise; karbonatı bir çay kaşığı yardımıyla, ağrıyan bölgeye koyarak bir süre beklemektir. Her iki yöntem de ağrıyı hafifletmede oldukça etkilidir.

Buz terapisi

Bazı diş macunları reklamlarında; diş hassasiyetinden sıkça bahsedilir. Buna bağlı olarak da soğuk yiyecek veya içeceklerin, diş hassasiyeti olanlar için sıkıntı yaratabileceğinden söz edilir. Bunun haricinde; yaralanmalarda veya bazı kaza geçirme durumlarında ilk müdahale buz ile yapılır. Ayrıca diş ağrısı problemi olduğunda da yine buz yöntemi uygulanır. Çünkü diş ağrısına en iyi şekilde etki eden yöntemlerden birisi de buz terapisidir. Diş ağrısı problemi ortaya çıktığı anda; bir torbanın içine buz koyun, daha sonra ağrıyan dişinizin olduğu yanağınıza buz torbasını hafif şekilde bastırarak koyun. Buzlar eriyene kadar torbayı yanağınızda bekletin. Bu işlemi belirli aralıklarla fakat düzenli olarak tekrarladığınızda diş ağrınızın hafiflediğini fark edeceksiniz.

Karanfil veya karanfil yağı

Eğer ağrınızı bitkisel ürünlerle ve doğal yöntemlerle tedavi etmek istiyorsanız; yardım almanız gereken ilk ürün karanfil veya karanfil yağıdır. Çünkü antiseptik özelliği olan bitkisel ürünlerden, daha doğrusu bitkilerden birisidir. Ayrıca ağrıyı hafifletmede oldukça etkili bir üründür. Evinizde; kurutulmuş karanfil varsa, birkaç adet çiğneyebilirsiniz. Bu arada, acımsı suyun da ağrıyan dişinize gitmesini sağlayarak, ağrıyı hafifletmesini sağlayabilirsiniz. Karanfil yağını ise; 1 bardak suyun içine 10 damla olacak şekilde kullanarak, bu su ile gargara yapabilirsiniz. Bu iki işlemi de birkaç gün düzenli olarak tekrarladığınızda ağrının hafiflediğini göreceksiniz.

Sarımsak

Birçok doktor sarımsağı “doğal antibiyotik” olarak adlandırır. Bunun elbette pek çok nedeni var. Sarımsak kansere karşı koruyucu özelliği olmasından saç ve tırnak dokusunu korumada etkili olmaya kadar pek çok alanda yararları araştırmalar ile desteklenmiş doğal bir üründür, Sarımsağın bir diğer önemli etkisi ise ağrıyı hafifletmesidir.

Zerdeçallı su

Diş ağrısına iyi gelen yöntemlerden bir diğeri ise zerdeçallı sudur. Çünkü zerdeçal yapısı gereği antienflematuar özelliğe sahip bir bitkidir. Yani vücutta ki iltihabın atılmasına yardımcı olur. Bu nedenle diş ağrısı olan kişilere de önerilen bir yöntemdir. Diş ağrınızı azaltmak ve hafifletmek için; 1 bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı zerdeçal koyun ve bir süre karıştırın. Daha sonra bu karışımla gargara yapın. Bu işlemi günde bir veya iki kez tekrarlamanız yeterli olacaktır. Birkaç tekrardan sonra ağrının hafiflediğini ve etkisinin azalmaya başladığını göreceksiniz.

Tüm bu alternatif yöntemlerin sadece diş hekimine ulaşıncaya kadar geçen süreyi daha konforlu geçirmeniz için önerildiğini unutmayın. Diş ağrısı ve diş hastalıkları çok daha ciddi sorunlara yol açabilen ciddi sağlık problemleridir. Dindirerek erteleyeceğiniz her türlü ağrı size daha büyük sağlık problemleri olarak yansıyacaktır. Ağrı bir sağlık sorunu için vücudun size bir geri bildirimidir. Bu geri bildirimleri görmezden gelmek başta diş kaybı ile beraber daha ağız ve diş sağlığını tehdit edecek bir davranıştır.