Genellikle geceleri görülür ve dişlerin dizilimini ciddi bir şekilde etkileyebilir. Bu kişiler bilinçsizce gündüz de dişlerini sıkabilmektedirler. Bruksizm diş yüzeylerindeki koruyucu mine tabakasını ciddi bir ölçüde aşındırabilir. Bruksizm zamanla, dişlerin çatlamasına, yontulmasına ve diş çürümesine neden olabilir.
Diş gıcırdatma, yanlış hizalanmış dişlerin bir yan etkisi de olabilir. Ağzınızı kapattığınızda dişleriniz düzgün hizalanmadığında, dişleri sık sık hareket ettirmek ve yeniden konumlandırmaya çalışmakta diş gıcırdatmasının yaygın sebeplerinden biridir.  Bununla birlikte, Bruksizm sadece dişlere büyük zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda baş ağrısı ve çene kilitlenmesi gibi başka sorunlara da neden olabilir.

Bruksizm Neden Olur?

Bruksizm pek çok sebepten dolayı ortaya çıkabilmektedir.

Ağızda bulunan hatalı restorasyonlar,
Çene kapatma bozuklukları,
Bazı ilaç kullanımları ve hastalıkların zemin hazırlaması,
Uyku bozuklukları,
Psikososyal faktörler (Stres, anksiyete, gerginlik, hiperaktivite gibi)

Bruksizm Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erken dönemde tedavi

Tedavide hastaya özel olarak yapılan ve gece plağı olarak adlandırılan akrilik plaklar kullanılmaktadır.
Hastalığın evrelerine göre bu plaklar farklı kalınlıklarda yapılmaktadır.
Bu plaklar gelen kuvvetlerin dişler arasında eşit olarak dağılmasını, diş sert dokularda hasar oluşmasının engellenmesini ve çiğneme kaslarının rahatlamasını sağlar.

Geç dönemde tedavi

Çene kapatma bozukluklarının düzeltilip normal hale getirilmesi, hatalı restorasyonların değiştirilmesi.

Bruksizm Tedavi Edilmezse

Migreni andıran baş ve kulak ağrıları,
Bruksizmden kaynaklı diş problemleri örneğin diş minelerinde aşınması, diş hassasiyetinin artması, dişlerin düzleşmesi veya ufalanması, diş eti çekilmeleri,
Ve çene eklemlerinde rahatsızlıklar görülebilmektedir.

Bir diğer etkisi de kare çene görünümünde bozukluğa yol açabilen masseter kasının hipertrofisidir.
Son zamanlarda botulinum toksinin aşırı kas aktivitesini hedeflemek ve tedavi etmek için ideal bir tedavi seçeneği olduğu kanıtlanmıştır.(masseter botoksu)

Covid-19 ve Bruksizm

Covid-19 pandemisi başladığından beri, diş hekimlerinin Bruksizm vakalarında büyük bir artış gördüğü yazılan son makalelerle ortaya çıkıyor. Maalesef bu doğru ve bir takım çevresel faktörlere dayandırılabilir.

Covid-19 Stresinden Kaynaklanan Bruksizm

Covid-19 pandemisinin başladığı tarihten beri milyonlarca insan büyük bir stres altında. Sağlık endişesi ve finansal problemler, milyonlarca insana hem fiziksel hem de duygusal olarak zarar verdi. Bruksizm’in temel sebebi stres olduğu için, Bruksizm yaşayan insan sayısındaki büyük artışın sebebi anlaşılabilir. Stres artışı sebebiyle, çoğunlukla diş gıcırdatma ve diş sıkma nedeniyle dişleri çatlamış veya yontulmuş bir şekilde birçok insan kliniklere başvurdu.

Bruksizm Nasıl Tedavi Edilir?

Covid-19 ‘a bağlı stres nedeniyle veya genel olarak diş gıcırdatması yaşadığınızı düşünüyorsanız, durumunuzu değerlendirmeleri için hemen bir diş hekimine başvurmalısınız. Diş kliniğinde, diş gıcırdatması yaşamanızın sebeplerine bakılır ve sorunun çözümü için tedavi yöntemi belirlenir. Burada tek sorun sadece gece dişleri gıcırdatma ise, diş hekimi tarafından gece plağı önerilebilir. Eğer sorununuz daha karmaşık ve spesifik bir sorun ise, bu soruna göre kişiye özel bir tedavi planı oluşturulabilir.