Her bebeğin ilk dişlerinin çıkmaya başladığı zaman farklıdır. Bu bazen kısa bir süreç bazen de uzun bir süreç olabilir. Fakat büyük ihtimalle bebeğinizin ilk dişi 4-7 aylık dönemde diş dokusunun üzerinde görülmeye başlar. Bazı bebekler anne-babasının haberi olmadan diş çıkarabilirken, bazı bebekler bu süreci daha sinirli ve ataklarla geçirebilir. Anne-baba bu dönemde bebeklerinin daha çok salya akıtmaya başladıklarını ve her şeyi ağızlarına sokmaya çalıştıklarını gözlemleyebilirler.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri:

  • Salya artışı
  • Diş eti şişmesi ve hassasiyeti
  • Isırma davranışı
  • Yiyecekleri reddetme
  • Uyku sorunları
  • Ateş
  • Kulağıyla oynama

Süreci Kolaylaştıran Yöntemler

Bebeğinizin dişlerini rahatlatmak için aldığınız diş çıkarma halkalarını buzdolabınızda soğutup çiğnemesini sağlayabilirsiniz. Her öğün sonrası diş etlerini gazlı bir bezle silerek temiz tutun. Diş etlerine parmağınızla ya da yumuşak diş fırçasıyla masaj yapın. Bunları yaparken ellerinizin ve ürünlerinizin temiz olduğuna emin olun. Eğer ağrı kesici kullanacaksınız hekiminize başvurarak uygun ölçü ve dozajda kullanıma özen gösterin.

Bebeğinizin İlk Dişleri Ve Diş Etlerinin Bakımı

Bebeğinizin diş etlerine düzenli olarak nemli bir bez kullanarak ağzını temiz tutabilirsiniz. Bu bez, özellikle oyuncakları ve diğer ev eşyalarını ısırmaya çalıştığı bu dönemde bakteri birikimini önleyebilir. Fakat ilk dişleri görünmeye başladığında, yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanmaya başlayın. Bebeğinizin ilk dişi çıktıktan sonra, düzenli olarak diş hekimine götürmelisiniz. Bu kontrollerde evde kullandığınız hassas ve güvenilir diş temizleme ürünleri kullanmanız büyük önem taşır.

Çocuğunuz yaklaşık 2-3 yaşında tükürmeyi öğrendiğinde florürlü diş macunu kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu aşamada, çocuğunuzun süt dişlerinin çoğunun çıkmış olması gerekir. Diş macununun az florürlü olmasına dikkat edin. Çocuğunuzun dişlerini, günde iki defa fırçaladığınıza emin olun. Çocukluk döneminde başlanan düzenli diş bakımı yaptırmanın ömür boyu sağlıklı diş ve diş etlerine zemin hazırlanacağını unutmamalıyız.

Bazı Bebeklerin Dişli Doğması

Bazen yeni doğan bebekler dişli olarak dünyaya gelebilir. Çok tuhaf bir durum olarak karşılansa da bu durum gayet normal bir durumdur. 2000-3000 bebekten birinde görülür. Doğuştan gelen bu diş veya dişler genellikle alt dişlerde görülür. Bu dişlere ‘’natal’’ denir. Bu dişler yumuşak dokulara bağlı olduğundan güçlü kökleri yoktur. Bu dişler gevşekse eğer doktorunuz bu dişleri çekmek isteyebilir. Bu dişler bebeğe sorun çıkarabilir. Örneğin: bebeğin emmesinde sorun çıkarabilir. Ayrıca natal dişleri bebeğin dilini kesebilir.

Doğum sırasında değil, doğumdan sonraki ilk 1 ay içinde de bebeklerde diş çıkabilir. Bu dişlere de ‘’neonatal’’ ismi verilir. Natal ve neonatal dişler bebeğe zarar verdiği gibi anneye de zarar verip sorun çıkarabilir. Annenin göğüs ucu tahriş olabilir. Bu nedenle bu dişler genelde çekilir. Bebeğin süt dişleri olmadığından çekilmesinde problem yoktur. Zamanı gelince bebek dişleri kendiliğinden çıkmaktadır.