Halitozunuz olduğu için böbrek hastalığınız olduğu anlamına gelmez, ancak bunun farkında olmanın bir düzine kadar yaygın belirtisinden biridir. Dünyada çok fazla sayıda yetişkin bilmeden böbrek hastalığıyla yaşıyor. İşte ikisi arasındaki ağız kokusu ve böbrek hastalığı ilişkisi hakkında bilmeniz gereken birkaç şey;

Böbrek Hastalığı Neden Ağız Kokusuna Neden Olabilir?

Böbrekleriniz düzgün çalışmıyorsa, vücudunuzun attığı toksinler bunun yerine sisteminizde birikir ve bu toksinler nefesinizin kokmasına neden olur. Genellikle amonyak nefesi olarak adlandırılır. Kanda atık birikmesi, üremi, ağız kokusuna yol açabilir. Bazı hastalar balık ve hatta idrar gibi kokabileceğini belirtmişlerdir.

Böbrek Hastalığı Neden Tat Değişikliğine Neden Olabilir?

Üremi, nefes darlığına neden olduğu gibi, yiyecek ve içeceklerin tadında da değişikliklere neden olabilir. Bu, bireyleri yemek yemek istemekten caydırabilir ve bazıları, ağızlarına demir gibi tat verdiğini öne sürerek kötü bir tat tarif eder. Üreminin et ve diğer proteinleri itici yaptığı da bilinmektedir.

Ne Zaman Bir Doktora Görünmeliyim?

Güçlü ağız hijyeni uygulamalarınız olduğunu hissediyorsanız ve daha fazla diş ipi kullanmak, fırçalamak ve su içmek gibi bazı ayarlamalar yapmanıza rağmen yine de nefes darlığı yaşıyorsanız, sorunun temel nedenini görmek için diş hekiminizin ötesinde sağlık uzmanınızı ziyaret etme zamanı gelebilir.

Bunun yanında diş eti hastalıkları da halitozunuzun başka bir nedeni olabilir. İzmir Karşıyaka Dentalizm Diş Kliniği diş hekimlerimiz, diş eti hastalığınız varsa en iyi periodontik hizmetleri sunmaktadır.