Ortodonti

Çocukluk döneminde şekillenmeye başlayan diş yapısı çapraşık bir şekilde olan bireyler için diş hekimliğinin bir alanı olan ortodontiye başvurmak gerekir. Sadece görsel açıdan değil diş sağlığının korunması açısından da önemli olan bu alanda gerçekleşen her uygulama hayati önemdedir.

Ortodonti Uygulamalarına Ne Zaman Başvurulmalıdır?
Çene ve diş yapısında görülen şekil bozukluklarından kaynaklı olarak karşılaşılan problemlerin çözümlenmesi için şu durumlarda ortodontiste görünmeniz gerekebilir. Tedavi genellikle yetişkin dişlerinin tamamen çıkıp geliştiği yaklaşık 12 veya 13 yaş civarında başlar.
-    Diş yapısında karşılaşılan yamukluk veya çarpıklık şeklindeki bozukluklar,
-    Çene bölgesinde doğuştan veya sonradan şekillenen şekil bozuklukları,
-    Çene kırılmaları,
-    Emme iç güdüsünün yanlış şekillenmesinden dolayı çenede görülen yapısal bozukluklar,
-    Alt ya da üst çene nedeniyle görülen seviye farkları,
-    Çenede oluşan kist ve diğer travmatik durumlar.

Ortodonti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Ortodonti tedavisine başlangıç, ortodontistin muayenesi ve tespiti ile başlar.  Tespit aşaması doğru bir şekilde sonuçlandırıldığında hangi tedavi yönteminin kullanılacağına da net bir biçimde karar verilir. Çene veya dişlerinizdeki yapısal sorunları çözümlenmesi adına uygulanacak tedavi esnasında hijyen koşullarının sağlanması gerekir. Aksi durumlarda ağız bölgesinde şekillenecek olan enfeksiyonlar daha farklı problemlere de zemin hazırlayabilecektir.

Sabit Tel, Braket ve Bantlar
Bantlar dişlerin etrafına sıkıca sabitlenir ve restorasyon ekipmanları için ankraj görevi görürken, braketler genellikle dişlerin ön tarafına bağlanır.
Kemer şeklindeki teller braketlerden geçer ve bantlara sabitlenir. Tel sıkıldıkça dişlere gerilim uygulanır. Zamanla bu onları istenilen konuma getirir.
Diş tellerini ayarlamak veya sıkılaştırmak için aylık ziyaretleri içerir. Tedavi birkaç ay ila birkaç yıla kadar sürebilir.

Çıkarılabilir alan koruyucular
Bunlar, sabit alan koruyuculara bir alternatiftir.

Çıkarılabilir ortodontik ekipmanlar
Bunlar, başparmak emmeyi önlemek veya hçarpık dişleri düzeltmek gibi küçük sorunları tedavi etmek için kullanılabilir.
Ekipman, yalnızca temizlik, yemek veya diş ipi kullanırken çıkarılmalıdır. Bazen ortodontist hastaya nefesli bir enstrüman çalmak veya bisiklete binmek gibi belirli aktiviteler sırasında bunları çıkarmasını önerebilir.

Ateller veya çene yeniden konumlandırma ekipmanları
Bu ekipmanlar üst ya da alt çeneye yerleştirilir ve çenenin düzgün kapanıp açılması amacıyla kullanılır. Ateller genellikle temporomandibular eklem bozukluğu için kullanılır. Ekipmanınız veya tedaviniz ne olursa olsun, en iyi sonucu elde etmek için hem sağlık uzmanının talimatlarına hem de ağız hijyeni kurallarına dikkatle uymanız önemlidir.