Diş Taşı Temizliği

Diş taşı, halk arasında tartar olarak bilinen, diş üzerinde zaman içinde biriken bakterilerin temizlenmemesi sonucu oluşan bakteri yığınıdır.
Uzun süre bakım yapılmayan ve fırçalanmayan dişlerde bakteri yığınları sebebiyle tartar görülmesi kesindir. Bazı durumlarda düzenli bakım ve fırçalama da diş taşını engellemeyebilir. Dişlerinizi ne kadar fırçalarsanız fırçalayın bakteri oluşumunu engelleyemeyebilirsiniz. Diş taşını önlemenin en etkili yolu periyodik olarak diş taşı temizliği yaptırmaktır.

Diş Taşının Zararları Nelerdir?
Diş taşı hem estetik hem de cerrahi açıdan insan ağzında sorunlara neden olur. Diş taşı temizlenmediğinde dişler ile diş etleri arasında boşluklar ve diş eti çekilmeleri oluşur. Tartarın ilerlemesi ile diş kaybı, diş eti şişmesi, diş eti iltihabı gibi büyük sorunlar ortaya çıkabilir.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?
Diş taşı temizliği, sadece profesyonel klinik ve hekimlerce yapılabilir. Bu işlemde, dişe zarar vermekten kaçınmak için profesyonel ultrasonik cihazlar ve uygun el aletleri kullanılır. Bu uygulama sırasında diş minesine zarar verilmez. Tartarı temizlerken hava, su ve temizlik ürünleri de kullanılır.
Diş Taşı Temizliği Ne Kadar Sürer?

Diş taşı temizliği; Kliniğimiz profesyonel hekimlerince 20-25 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanan uygulamadır.

Diş Taşı Temizliği Sırasında Karşılaşılabilecek Sorunlar Nelerdir?
Diş taşı temizliği profesyonel bir hekim tarafından yapıldığında risksiz bir tedavidir. Diş taşı yaptırmış kişiler, temizlenen diş taşlarının yerinde boşluk hissedebilir, rahatsızlık duyabilirler. Bu his, temizlenen tartarın geride bıraktığı boşluktur. Tartardan kaynaklanan dişeti çekilmeleri; tartar temizlikten önce göze batmazken, diş taşı temizliği sonrasında dikkat çekebilir.

Diş Taşı Temizliği Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş taşı temizliğinin kalıcılığı dişlerinize nasıl baktığınızla doğru orantılı olarak 6 ay ve 1 yıl  arasında değişir. Kalıcılığı arttırmak ve diş eti çekilmelerini önlemek için diş fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya özen gösterilmelidir.