Diş Protezi

Diş Protezi Nedir?

Diş kalitesinin bozulması genellikle, diş çürüklerinin ve diş eti hastalıklarının bir sonucudur. Ağız kanseri, travma ve diş gıcırdatma gibi sebepler de diş kalitesini önemli ölçüde düşürebilir. Diş kalitesinin düşmesi, ağzın asıl çiğneme fonksiyonunu yerine getirememesine, estetik kaygılara ve yaşam kalitesinin düşmesine sebep olacaktır.
 Protezler, birden fazla veya tamamen eksik dişi olan kişiler için tasarlanmış, doğal dişlerinizin görünümünü ve işlevini eski hale getiren profesyonel bir tedavi yöntemidir.

Doğru Protez Seçimi

Diş hekimlerince geliştirilen pek çok protez protez seçeneği mevcuttur. Kliniğimize geldiğinizde; diş hekimlerimiz sizin için doğru protez tipini seçmenize yardımcı olacaktır.

Protezler Nasıl Uygulanır?

Toplam Protez
Ağızdaki tüm diş kayıplarında kullanılabilen protez çeşididir. Diş etleriniz ile uyumlu olarak üretilen akrilik taban üzerine reçine malzemeden yapılan dişler, diş etleriniz hizasında ağzınıza yerleştirilir.
Öncelikle ağzınızın detaylı bir ölçüsü alınır ve laboratuvar teknisyenimiz bu ölçülere göre size özel protezinizi hazırlar.
 
Kısmi Protez
Çoğunlukla kancalı protez olarak bilinen Parsiye protez, bir veya daha fazla diş eksikliğinde kullanılır.
Ağzınızdaki boşluklara tam olarak hazırlanmış protezler, diş boşlukları için özel olarak yapılır ve doğal dişlerinizle uyumlu durması amaçlanır. Üretilen bu dişler sağlamlığı arttıran metal parçalar ile doğal dişlerinize sabitlenir.

Hassas Bağlantılı Protezler (Geçmeli Protez - Ankrajlı Protez)
Hasta diş kayıpları için kısmi protez tercih etmezse halk arasında çıtçıtlı, gizli kancalı ve Ankraj olarak bilinen çıtçıtlı protez uygulanır.

Hassas bağlantılı protezler, desteğini parsiyel (kancalı) protezlerin aksine dişler için hazırlanmış gizli tutuculardan alır ve bu nedenle halk arasında popüler olarak "çıtçıtlı protezler" olarak bilinir. Çıtçıtlı protezlerde ana dişler için hazırlanmış tutuculara uyan hassas parçalar bulunmaktadır. Kısmi (kancalı) protezlere göre fonksiyonda yemek yerken hiçbir şekilde hareket etmezler ve kancaları olmadığı için daha estetik bir görünüm sağlarlar.

Diş Protezi Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Diş protezlerinize doğal dişlerinize baktığınız şekilde bakmanız gerekir. Plak oluşumu doğal dişte olduğu gibi diş protezlerinde de olacaktır.
Total protez kullanan hastaların protezlerini çıkartarak detaylı bir şekilde fırçalamalarını tavsiye edilir. Diş kliniğimizde uygulanacak protez tedavisinden sonra diş hekimlerimiz sizlere uygun temizlik metodunu gösterecektir.