Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma, sigara, kahve, kötü diş hijyeni, yaş ve diğer sorunların neden olduğu lekeleri ve diş renklenmesini gideren tedavi biçimidir. Tedavi sonrasında dişlerinizde 4-5 tona kadar beyazlatma zararsız şekilde sağlanabilmektedir.

Diş Beyazlatma Tedavisi Ne Kadar Sürer?
Diş beyazlatma tedavisi kliniğimizde geçireceğiniz 45 dakikalık zaman dilimi içerisinde tamamlanır. Sonrasında herhangi bir tedavi uygulamaya gerek yoktur.  

Diş Beyazlatma Sürecinde Hangi İşlemler Uygulanır?
En etkili beyazlatma çeşidi olarak da bilinen lazer beyazlatma işlemi, beyazlatma jeli ile özel lazer ışığı kullanılarak uygulanır. Özel beyazlatma jeli, dişlerin üzerine sürülür; jelin aktive olması ve sonucunda dişinizi beyazlatacak kimyasal reaksiyonun gerçekleşebilmesi için belirli bir süre lazer ışığı tutulur.

Diş Beyazlatma Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?
Diş beyazlatma sırasında oluşan kimyasal reaksiyon dişlerinizde ilk 24 saat hassasiyet hissetmenize sebep olabilir.  Hassasiyeti azaltmak için diş beyazlatma işleminden sonra ilk 24 saat çok sıcak veya çok soğuk yiyeceklerden kaçılmalıdır. Diş etleriniz de işlemden sonra ilk etapta biraz renksiz görünebilir, ancak bu genellikle bir veya iki gün içinde geçer.

Diş Beyazlatma İşlemi Ne Kadar Süre Kalıcıdır?
Diş beyazlatma işleminin kalıcılığı dişlerinize nasıl baktığınızla doğru orantılı olarak 1 ila 5 yıl arasında değişir. Dişlerinize zarar verebilecek yiyecek ve içeceklerden (aşırı çay, sigara kahve tükerimi, vb.) kaçınmak veya ölçülü tüketmek diş beyazlatma işleminin kalıcılığının uzamasına yardımcı olacaktır. Beyazlatma tedavisinden sonra dişlerinize ne kadar iyi bakarsanız, sonuçlarınız o kadar uzun sürecektir.

Diş Beyazlatma Tedavisinde Karşılaşılabilecek Sorunlar Nelerdir?
Diş beyazlatma işleminde en iyi sonucu alanlar dolgu veya herhangi bir diş restorasyonuna maruz kalmamış sağlıklı dişlere sahip kişilerdir. Diş beyazlatma işlemi implant ve dolgu materyallerinde etkili olamayacağı için, doğal dişleriniz beyazlarken, bu materyallerde değişim olmayacaktır. Bu, dişlerinizin uyumsuz görünmesine neden olabilir. Dolgu ve implantlar gibi restorasyon çalışmaları yapmış kişiler için diş beyazlatma işleminden önce kliniğimizce renk tonu çalışması yapılmaktadır.